Gdzie znajdą zastosowanie siatki tkane?
Siatka tkana nazywana jest często tkaniną techniczną. To specyficzny, bardzo wytrzymały rodzaj siatki, który znajduje wiele różnorodnych zastosowań. Tkaniny techniczne mogą mieć oczka różnej wielkości, możliwa jest też ich produkcja z materiałów kwasoodpornych i nierdzewnych. To wszystko sprawia, że świetnie sprawdzają się one jako sita, lecz nie tylko. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy im się bliżej.
W roli sit i filtrów
Wysoka wytrzymałość siatki tkanej sprawia, że świetnie sprawdza się ona w roli sita lub filtra. Może ona być używana w przemysłowych przesiewaczach i innych maszynach, które pracują stosunkowo dynamicznie. Jej dodatkową zaletą jest to, że jest stosunkowo lekka – wygodnie się ja więc montuje i transportuje. Możliwość wyprodukowania siatki o dowolnym rozmiarze oczek sprawia, że sprawdza się ona w przemyśle budowlanym, np. przy przesiewaniu piasku lub żwiru. Chętnie korzysta z niej też branża rolnicza przy przesiewaniu zbóż. Siatka jest również popularna w przemyśle spożywczym, gdzie okazuje się niezastąpionym filtrem olejów, produktów mleczarskich itp. Jako filtr wykorzystuje się ją między innymi w oczyszczalniach ścieków i systemach nawadniania.
Inne zastosowania
Siatki tkane świetnie sprawdzają się też jako materiał budowlano-konstrukcyjny. Są bardzo solidne, z powodzeniem można więc wykorzystywać je do budowy ogrodzeń dla zwierząt hodowlanych, lub barier przeciwko gryzoniom czy dzikim ptakom. Z tkaniny technicznej wykonuje się też płotki przeciw płazom, a właściciele uli wykorzystują produkty o drobnych oczkach jako siatki pszczelarskie. Siatki tkane wykorzystywane są też jako balustrady schodów lub bariery ochronne dla ludzi w wysokich budynkach.
Nowoczesna dekoracja
Niespodziewaną popularność siatka tkana zyskała zwłaszcza w ostatnich latach, gdy przyszła do Polski moda na wnętrza loftowe i urbanistyczne. Tkanina techniczna stała się ozdobą elewacji wielu budynków, na dobre zagościła też we wnętrzach. Świetnie sprawdza się jako minimalistyczna osłona kominka, obudowa wanny, grzejnika, czy też jako surowa dekoracja ściany w salonie. Siatką tkaną, w połączeniu z betonem lub cegłami, dekoruje się modne kluby, restauracje i puby. Coraz częściej można też spotkać ją w nowoczesnych biurowcach.
Czytaj również: Dlaczego siatki cięto-ciągnione mogą służyć jako dekoracje?